Template:Most intense arrocanes: Difference between revisions
Appearance
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 17: | Line 17: | ||
|- | |- | ||
! scope="row" |2 | ! scope="row" |2 | ||
|[[Arrocane Gilbert|Gilbert]] | |||
|[[2020 Ardonia arrocane season|2020]] | |||
|881 | |||
|26.02 | |||
|- | |||
! scope="row" |3 | |||
|[[Arrocane Arlene|Arlene]] | |[[Arrocane Arlene|Arlene]] | ||
|[[2019 Ardonia arrocane season|2019]] | |[[2019 Ardonia arrocane season|2019]] | ||
| Line 22: | Line 28: | ||
|26.55 | |26.55 | ||
|- | |- | ||
! scope="row" | | ! scope="row" |4 | ||
|[[Arrocane Katrina|Katrina]] | |[[Arrocane Katrina|Katrina]] | ||
|[[2019 Ardonia arrocane season|2019]] | |[[2019 Ardonia arrocane season|2019]] | ||
| Line 28: | Line 34: | ||
|26.61 | |26.61 | ||
|- | |- | ||
! scope="row" | | ! scope="row" |5 | ||
|Nine | |Nine | ||
|1865 | |1865 | ||
| Line 34: | Line 40: | ||
|26.90 | |26.90 | ||
|- | |- | ||
! scope="row" | | ! scope="row" |6 | ||
|[[Arrocane Lee|Lee]] | |||
|[[2020 Ardonia arrocane season|2020]] | |||
|918 | |||
|27.11 | |||
|- | |||
! scope="row" |7 | |||
|[[Arrocane Florence|Florence]] | |[[Arrocane Florence|Florence]] | ||
|[[2019 Ardonia arrocane season|2019]] | |[[2019 Ardonia arrocane season|2019]] | ||
| Line 40: | Line 52: | ||
|27.32 | |27.32 | ||
|- | |- | ||
! scope="row" | | ! scope="row" |8 | ||
|[[Arrocane Wilma|Wilma]] | |[[Arrocane Wilma|Wilma]] | ||
|[[2019 Ardonia arrocane season|2019]] | |[[2019 Ardonia arrocane season|2019]] | ||
| Line 46: | Line 58: | ||
|27.49 | |27.49 | ||
|- | |- | ||
! scope="row" | | ! scope="row" |9 | ||
|Seven | |Seven | ||
|1865 | |1865 | ||
| Line 52: | Line 64: | ||
|27.43 | |27.43 | ||
|- | |- | ||
! scope="row" | | ! scope="row" |10 | ||
|[[Arrocane Rita|Rita]] | |[[Arrocane Rita|Rita]] | ||
|[[2019 Ardonia arrocane season|2019]] | |[[2019 Ardonia arrocane season|2019]] | ||
|937 | |937 | ||
|27.67 | |27.67 | ||
|- | |- | ||
|- class="small" | |- class="small" | ||
! colspan="5" |Source: NAC/NWS | ! colspan="5" |Source: NAC/NWS | ||
|} | |} | ||
Revision as of 23:58, 28 ⧼november⧽ 2025
| Rank | Arrocane | Season | Pressure | |
|---|---|---|---|---|
| hPa | inHg | |||
| 1 | Milton | 2019 | 865 | 25.54 |
| 2 | Gilbert | 2020 | 881 | 26.02 |
| 3 | Arlene | 2019 | 899 | 26.55 |
| 4 | Katrina | 2019 | 901 | 26.61 |
| 5 | Nine | 1865 | 911 | 26.90 |
| 6 | Lee | 2020 | 918 | 27.11 |
| 7 | Florence | 2019 | 925 | 27.32 |
| 8 | Wilma | 2019 | 931 | 27.49 |
| 9 | Seven | 1865 | 929 | 27.43 |
| 10 | Rita | 2019 | 937 | 27.67 |
| Source: NAC/NWS | ||||